Wiadomości z UJ

Nawigacja Nawigacja

Osoby kontaktowe w sprawach Coimbra Group:

Przedstawiciel UJ w Coimbra Group:

Dorota Maciejowska

Biuro Prorektora UJ ds. współpracy międzynarodowej

dorota.maciejowska@uj.edu.pl

Finał konkursu: COIMBRA GROUP 3-MINUTE-THESIS

W dniu 24 kwietnia br. po raz pierwszy w Uniwersytecie Jagiellońskim odbył się uczelniany finał konkursu COIMBRA GROUP 3-MINUTE-THESIS JAGIELLONIAN UNIVERSITY (CG 3MT JU). Patronat nad konkursem objął rektor UJ prof. dr hab. med. Wojciech Nowak. Współorganizatorem konkursu było Towarzystwo Doktorantów UJ, reprezentowane przez jego prezesa, pana Pawła Kupisa oraz z-cę prezesa, panią Joannę Świt. Nad organizacją czuwali również przedstawiciele UJ w Coimbra Group: prof. dr hab. Dorota Malec, prorektor UJ ds. rozwoju, dr Aneta Lipińska, przedstawiciel UJ w grupie roboczej CG Doctoral Studies oraz Dorota Maciejowska, przedstawiciel UJ w CG i przewodnicząca grupy CG Academic Echange and Mobility. W zakresie kompetencji językowych i sztuki prezentacji pieczę nad konkursem sprawowała pani dr Monika Stawicka z Jagiellońskiego Centrum Językowego.

Reguły konkursów 3 Minute Thesis (3MT), organizowanych na całym świecie pod tą nazwą, zostały opracowane w 2008 roku na Uniwersytecie Queensland w Australii. Od 2017 roku Coimbra Group - sieć najstarszych i najbardziej prestiżowych uniwersytetów w Europie - przeprowadza finał konkursu 3MT podczas swojego corocznego walnego zgromadzenia.

Celem konkursu CG 3MT JU jest przedstawienie przez doktorantów w sposób zrozumiały nie tylko dla specjalistów, koncepcji swoich prac badawczych podczas 3-minutowej prezentacji w języku angielskim z użyciem tylko jednego slajdu. Dla zdobywców trzech pierwszych miejsc przewidziano atrakcyjne nagrody, m.in. wyjazdy na miesięczne staże naukowo-badawcze do wybranego uniwersytetu zrzeszonego w Coimbra Group. Ponadto zwycięzca CG 3MT JU ma szansę reprezentować Uniwersytet Jagielloński podczas międzynarodowego finału konkursu w jednej z uczelni CG. Tegoroczny finał zaplanowany został na czerwiec br. w Uniwersytecie Montpelier, jednak ze względu na wyjątkowe okoliczności związane z pandemią, odbędzie się on najprawdopodobniej w innym terminie.

Finał konkursu w UJ przeprowadzony został w formie zdalnej. W gronie jurorów zasiedli: prorektor UJ ds. rozwoju, prof. dr hab. Dorota Malec, prorektor UJ ds. badań naukowych, prof. dr hab. Stanisław Kistryn, prorektor UJ ds. dydaktyki, prof. dr hab. Armen Edigarian, dr Monika Stawicka, Jagiellońskie Centrum Językowe oraz mgr Paweł Kupis, prezes TD UJ.

W finale UJ wzięło udział dziewięciu uczestników wyłonionych w eliminacjach, które miały miejsce w marcu br. Po pierwszym etapie konkursu finaliści wzięli udział w specjalnie dla nich przygotowanych warsztatach z zakresu sztuki prezentacji oraz językowego przygotowania wystąpień publicznych. Warsztaty poprowadziły pani dr Aneta Lipińska z Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ oraz pani dr Monika Stawicka, dydaktyk Jagiellońskiego Centrum Językowego. Pani dr Lipińska przedstawiła finalistom możliwości stworzenia ciekawych i wymownych slajdów oraz infografik, które skutecznie zapadają w pamięć widza i wizualnie wspomagają prezentowaną koncepcję. Z kolei pani dr Stawicka przeprowadziła z uczestnikami indywidualne konsultacje, mające na celu udoskonalenie ich finałowych prezentacji.

Zdobywcą pierwszego miejsca w konkursie CG3MTJU została pani mgr Dominika Werońska, doktorantka Szkoły Doktorskiej Nauk Humanistycznych UJ, która zaprezentowała swoją koncepcję pracy badawczej zatytułowaną „Mapping Litterature. Where Sciences and Humanities meet”. Drugie miejsce zdobyła pani mgr Julia Ząber, doktorantka Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych UJ, prezentując swoja pracę naukową pt. „Small molecules in immunotherapy”. Trzecie miejsce, ex aequo zdobyły panie: mgr Anitha Ravishankar, doktorantka Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ, prezentująca koncepcję badawczą zatytułowaną: „Beauty and (or) a Beast: Forecasting Space Weather” oraz mgr Simona Sienkiewicz, doktorantka Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ, która zaprezentowała badania pt. „Mobility and immobility in heterogenous societies – crossing geographical borders with cultural limitation”. Wszystkim finalistom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych, wspaniałych sukcesów!

Uczestnictwo w konkursie, poza możliwością zdobycia wartościowych nagród, pozwoliło doktorantom na opanowanie sztuki publicznego wystąpienia naukowego, a także zmierzenia się z jakże trudną sztuką precyzyjnego przedstawienia koncepcji badawczej w zaledwie trzy minuty mając do dyspozycji tylko jeden slajd. Mamy nadzieję, że sukces tego konkursu sprawi, że na stałe wpisze się on w coroczny kalendarz wydarzeń UJ.